Devsource donosi odličan članak za upoznavanje s IronPython-om:
A First Look at IronPython: Where Python meets .NET. Voidspace Techie Blog se vrlo često bavi IP-om pa je donio i četiri nastavka u seriji IronPython & Windows Forms (1, 2, 3, 4).
Ja i dalje preferiram Boo. PythonInfo Wiki donosi sažet opis razlika između njega i pravog Pythona:
The main difference is that boo is statically typed with type inference. Syntax-wise it is like Python, but feature-wise it is also similar to C#. It implements many features that have been suggested for Python3.0, including a "with" statement and optional explicit static typing declarations ("x as int"). Extra features include anonymous methods/closures, custom macros and attributes (similar to PythonDecorators), and soon, optional case-insensitivity.
Pogledati i Gotchas for Python Users.
Ultimate template engine
Od svih tih silnih template engine-a koji su na raspolaganju developerima web aplikacija nekako mi se najviše dopada TAL, a kako je on ovisan o Zope-u onda sam potražio neovisno rješenje: SimpleTAL.
Prošli tjedan naletjeh na webstring. Jako me je zainteresirao jer to je ono što je najbliže mojem poimanju kako jedan TE treba izgledati. Samo što nije prikladan za shared hosting jer ima neke ovisnosti koje nisu zadovoljene kod većine providera. Ali kako sam na putu prema svojem serveru (dedicated ili VPS) onda me to ne brine.
Ali najzanimljivije u cijeloj toj priči je činjenica da webstring ima dosta razvijeno rodoslovno stablo. PyMeld je postavio inicijalni obrazac kojeg je naslijedio i webstring. Ali tu je još i meld3 te Meld2 koji međusobno nisu kompatibilni. Prijedlog nove generacije obrazaca iznosi Paul Winkler u članku PyMeld2: A Proposal for Next Generation Templates for Python Web Apps (ciljevi koje on navodi su vrlo slični mojim zahtjevima).
PyMeld koristi regular expressione za obradu obrazaca što je za mene veliki minus. meld3 i webstring su tu napravili korak naprijed pa koriste vrlo dobre ElementTree i lxml biblioteke (meld3 prvu, a webstring obje, ali isključivo). lxml slijedi ElementTree API pa je implementacija TE-a nad različitim bibliotekama vrlo pojednostavljena. Autor lxml biblioteke napisao je odličan osvrt na razlike i sličnosti između te dvije biblioteke.
daj prevedi cms na hrvatski :)
inace ova tema me jako zanima jer vec valjda godina prckam po TL. mislim da dobar TL nije uopce tesko napisati kad znas sto zelis dobiti. naravno kao i svi, napisao sam svoj, sa kojim sam poprilicno zadovoljan, ali siguno ide revizija za 6mj do goninu, kak to vec ide
probleme koje u prici vidim su - cesto je TL vezan uz framework u kojem radis. kako su vjerovatno svi publick TL nastali kao extenzije nekog mozda zatvorenog FW, nastaju problemi. ekipi koja je to izbacila vjerovatno je to najbolji TL, drugima je uvijek nekako seprtljav (bar meni) - ima li logike u TL ili je on full vani. ako drzis cijelu logiku vani, onda se TL 70% sastoji od dobrog repeatera i popratnih inline funkcijica tuUpperCase, trim i sl. - naletio sam na neki ruby templating, koji parsa xml preko dom-a a ne saxa. jezik je predivan a brzina pre-jeziva. jel to bilo tako tesko nastekati na sax. - ... uvijek nekaj
moje misljenje je da ako imas svoj FW, nema ti druge nego nacukat i TlL. ako dijelis moje misljenje, mozemo ovdje nastaviti komunikaciju pa da si pomognemo. sad idem citati linkove koje si postavio.