Što je zajedničko laptopu i ECDL programu? Zašto sam ih stavio u naslov ovog posta? Zato što bih laptop uveo u naše škole, a ECDL izbacio iz njih. Zašto smatram da ECDL nije potreban u školama? Zato što klince ne treba učiti raditi u uredskim aplikacijama koje će, kad oni stignu na tržište rada, biti informatički antikviteti. Kakve koristi oni imaju od tog štrebanja? Jer ECDL je prije štreberaj nego neki temelj ne kojem bi trebalo graditi informatičku edukaciju novih generacija.
Spominjao sam već te digitalne urođenike, a u Edupointu je objavljen i prijevod članka Marca Prenskya: Digitalni urođenici, digitalne pridošlice: Razmišljaju li doista drugačije?. U Edupointu često spominju Marca, a vidim da ga još poneki bloger nije mogao zaobići. Zanimljiv je i njegov tekst Zainteresiraj me ili ću umrijet od dosade.
ECDL će vrlo rijetke zainteresirati, većina će umrijeti od dosade. Očito je da imamo problem, potrebno je mnoštvo klinaca učiti na drugačiji način. Računalo nije samo sebi svrha, ono treba postati alat, alat koji će se koristiti bez da se razmišlja o njemu, kao što smo mi nekada koristili olovke i bilježnice. Računalo ne smije biti prisutno samo na satovima informatike već se treba koristiti svuda gdje njegovo korištenje ima smisla i gdje će povećati učinkovitost učenja.
OLPC je za neke samo malo neobičniji laptop, usporediv s drugim laptopima. Radoslav je napisao dobar članak o tome u svojem odgovoru najdosadnijem IT bljuvatoru.
Da podvučem ono osnovno u cijeloj OLPC priči...
It's an education project, not a laptop project.
(Nicholas Negroponte)Our goal: To provide children around the world with new opportunities to explore, experiment and express themselves.
Pojedinosti o OLPC programu nisu skrivene, svima su dostupne i nema izgovora za one koji fulaju ceo fudbal jer nisu pročitali Mission.
Jedna od najčešćih zabluda je kako je OLPC skromni laptop za siromašne crnce kojima je nužniji kruh od moderne tehnologije. Ne slažem se. OLPC može odlično poslužiti u edukaciji bilo koje djece. I naše. Neki su već napravili parodiju pa su pišu o svojem 0$ laptopu, drugi se smiju OLPC tehničkim karakteristikama. Kažu da bi bilo bolje djeci nabaviti "pravi laptop". Hm...viđao sam 10 i 20 puta skuplje laptope po našim kućama čija je edukativna iskoristivost bliska apsolutnoj nuli.
Što bi dobili kad bi svi učenici u našim osnovnim školama dobili OLPC? Svi bi imali jednake uvjete za učenje i programi u školama bi se mogli okrenuti naglavce i prilagoditi novoj generaciji digitalnih urođenika. Zašto nositi 7 knjiga iz povijesti (konkretni slučaj u našim školama) kad sve može biti na jednom laptopu ili dostupno preko Interneta? Nove generacije će morati savladati vještinu obrade ogromne količine informacija i prepoznavanja onoga što je važno. Prilagođavanje i brze reakcije na promjene postaju sve važnije. Naši roditelji su možda cijeli život radili u jednoj tvrtki, mi posao mijenjamo češće, naša djeca će možda posao mijenjati nekoliko puta godišnje. Stalno učenje će postati neizostavno kod svakog malo zahtjevnijeg posla...
Logični korak u tom smjeru je OLPC, a ne ECDL.
S obzirom koliko se sada odvaja za informatičku opremu mislim da ćemo još dugo čekati na OLPC. Što se tiče ECDL-a ne smatram ga nužno lošim, jer napokon ekipa iz državnih firmi nema opravdanja za nepoznavanje osnove rada na računalu. Znam par ljudi (iz prosvjete) kojima su neke stvari o računalima bile puno jasnije nakon ECDL-a. Mislim da je dobro da starije generacije dobiju neke osnovne informacije o računalima, pa makar i na krivom OS-u ;) .