Pokrećem jedan lokalni blog servis i aktualizirao sam pitanje iz naslova. Kao developeru mi je bila najprivlačnija pomisao da to sam isprogramiram po svojoj mjeri i prema zahtjevima, ali niti se ima vremena niti je u takvoj situaciji isplativo raditi nešto što su već drugi napravili, što je provjereno, radi i ima hrpu dodataka. Ali iako je to kraći put, ipak treba znati da nije dovoljno samo instalirati web aplikaciju i krenuti. Ukoliko pogriješite u odabiru može vam se dogoditi da na prilagođavanje postojećeg rješenje potrošite više vremena nego što imate na raspolaganju. Najgore je kad nakon svog tog vremena shvatite da odabranom rješenju nedostaje neka kritična osobina koja vam je potrebna.
WordPress MU
U mojem slučaju mislio sam da će prvi odabir biti i konačni odabir. Koristim WordPress za ovaj blog pa je logični korak bio WordPress MU. Čuo sam već priče da je MU hack običnog WordPressa i da je prije riječ o skrpanom nego idealnom rješenju. Olakšavajuća okolnost je bilo postojanje hrvatskog prijevoda (ciljana populacija je možda slaba s engleskim) te postojanje velikog broja dodataka i tema. Već sam podigao cijelu infrastrukturu, napravio par blogova, napisao par postova, odabrao dvadesetak tema. Iako su bile namijenjene za MU ipak je svaku od njih trebalo modificirati. Prijevod je imao nekih manjkavosti. Sve bih to sredio da nisam išao mijenjati default blogroll koji se dodaje svakom novom blogu. Očekivao sam da je to definirano negdje u postavkama. Nije. Zapečeno je u izvornom kodu (točnije u datoteci wpmu-functions.php). Hm...a da ipak pogledam druga rješenja?
b2evolution
Nakon istraživanja, čitanja recenzija i ostalih sličnih radnji zaključio sam da bi b2evolution moglo biti dobro rješenje. Dopalo mi se njihovo sučelje (malo sporo, ali primaljivo običnom korisniku) i činjenica da antispam zaštita dolazi u default instalaciji. Nije zanemariva zajednica oko njega, dokumentacija koja je preglednija od one WordPressove, normalan forum (WordPressov forum je nepregledan i neprilagođen svojoj zadaći)...Spotaknuo sam se na njegovom prilagođavanju svojim potrebana i situaciji na poslužitelju. Opet je bilo nužno uzeti editor u ruke i srediti kod. b2evolution možda dobro radi u kombinaciji Apache/mod_php, ali za nginx i fastcgi bilo je potrebno štrikanje...
LifeType
Treća sreća? Ne nisam to pomislio. I nisam vjerovao da bi treće rješenje moglo biti ono pravo. LifeType. Nisam prije čuo za njega ili nisam obraćao pažnju. Web stranice su im informativne, dokumentacija je dobra, forum otkriva da postoji aktivna zajednica korisnika. Sučelje je jednostavno i razumljivo. Sve funkcionalnosti koje sam trebao su tu. LifeType nema bezbrojnu hrpu pluginova, ima ono što je potrebno. Predložaka je mali broj (14), ali svi su upotrebljivi. Nema prijevoda na hrvatski, ali nakon što sam vidio da mi LifeType u potpunosti odgovara preveo sam sve poruke osim sučelja za glavnog administratora sistema (ali i to imam u planu). Ono što mi se još dopada kod LifeTypea je kod. Dobro organiziran, uredno napisan, koristi MVC pattern. Predlošci su pregledni, njihova izrada dobro dokumentirana. Ista stvar je s pluginovima. Kao template engine koristi se Smarty. Pa dobro, ništa nije savršeno. ;-)
Zaključak
U mojem slučaju je LifeType odnio prevagu. U konkurenciji su bile ove tri aplikacije + još nekoliko koje sam diskvalificirao na temelju različitih kriterija bez probe i instalacije. Moja intuicija (i ponešto malo iskustva) mi govori da je LifeType najbolji izbor. Ali to ne znači da bi trebali slijediti moj primjer. Staro je pravilo da je najbolje koristiti ono što najbolje poznajete. Osim kad shvatite da ste se prevarili. :-)
Imam iskustva s vordpress mu i jako je problematican, ne znam koliko su popravili stvar u novijim verzijama