Trump je imao 200.000.000 dolarskih razloga dobivenih u kampanji da postane pro-kripto, iako je u prvom mandatu bio nepovjerljiv prema bitcoinu ("I am not a fan of Bitcoin and other cryptocurrencies, which are not money, and whose value is highly volatile and based on thin air...", Trump 2019.). Podržali su ga kripto milijarderi Peter Thiel, Howard Lutnick, Bijan Tehrani, Jesse Powel, Marc Andreessen, Cameron i Tyler Winklevoss, a njegov potpredsjednik JD Vance dugogodišnji je investitor u kripto.
Vjerojatno su oni zaslužni za niz obećanja koje je Trump dao za kripto. Rekli su mu da kaže da je njihova vlada predugo kršila osnovno pravilo koje svaki bitcoiner zna od srca - nikada ne prodaj svoje bitcoine! Trump je za HODL! Budući da je odabran to znači da SAD neće prodati nijedan bitcoin. Tako će bitcoin za SAD biti kao skupi kineski porculan u nekim kućama. Ne koristiš, ne prodaješ, samo mu se diviš.
Obećao je da će smijeniti predsjednika američke Komisije za vrijednosne papire i burzu Garyja Genslera koji je imao dosta agresivan pristup regulaciji kripta. Tvrdio je da želi da svi preostali bitcoini budu "made in the USA" te da će proizvesti toliko električne energije da će ga moliti da prestane. Obećao je manje kamate i blažu monetarnu kako bi bilo lakše posuditi novac za kojeg valjda očekuje da će biti uložen u kripto.
Kripto se ipak nije našao na listi od 20 Trumpovih obećanja koja su bila navedena na uputama za njegove glasače. A naveo je kako želi zadržati dolar kao svjetsku rezervnu valutu, smanjiti regulaciju za električna vozila te zadržati muškarce dalje od ženskih sportova. Izgleda da je procijenio da se prosječan glasač ne treba zamarati s kriptom. Ali vjerojatno ni njemu to neće biti na listi prioriteta.
Euforija nakon njegovog izbora je podigla vrijednost Bitcoinu, ali pitanje je koliko će to trajati? Hoće li se podgrijavati njegova cijena još dva mjeseca i što će se dogoditi ako Trump nakon izbora ne bude opravdao očekivanja? Možda mu bude najlakše smijeniti Genslera, a s ostalim će malo pričekati.
Bitcoin po svojoj definiciji nije baš podložan regulativi i namještanju da se rudari samo u jednoj zemlji. Trenutno SAD ima 38% hash powera, a Kina 21%, ali to je zbog toga što je Kina 2021. zabranila rudarenje, a do tog trenutka imala ja više od 60% hash powera. Ako bi SAD išao za time da se hash power još poveća Kina bi možda ukinula zabranu, a već se pokazalo da njihovi rudari migriraju u druge zemlje gdje je električna energija još jeftinija. Iako bi nekome od kripto milijardera možda palo na pamet da se bombardiraju zemlje koje svojim rudarenjem ugrožavaju nastojanja SAD-a da postane kripto prijestolnica svijeta, Trump to sigurno neće uraditi jer ratovanje nije njegova agenda.
Čak i u kripto zajednici ima dosta onih koji ne vjeruju da će Trumpova obećanja ostvariti. A bitcoini koje je posjedovala država nisu kupljeni već se radilo o zapljeni, teško da će se strategija stjecanja državnih bitcoina promijeniti.
Svi oni koji slave Trumpa, zbog toga što misle da će se status kripto valuta promijeniti pa da će njegov mandat biti gorivo za novu generaciju financijskih tehnologija koja će pokoriti svijet, zaboravljaju osnovna obećanja i novu nadu koju je nosio kripto - sloboda, decentralizacija, nijedan entitet ga ne kontrolira. Što je s time? Tehnički nedostaci bitcoina su doveli do toga da mu se tepa da je digitalno zlato jer ga kao svakodnevnu, svjetsku digitalna valuta ne možemo koristiti. Netko je napisao da je bitcoin započeo kao sredstvo decentraliziranog plaćanja da bi završio na centraliziranom kockanju.
Trumpovi kripto prijatelji, koji su uložili novce u njegovu kampanju, i dalje će željeti njegovu pomoć kako bi zaštitili svoju investiciju iako bi za budućnost financijskih tehnologija bilo bolje da oni likvidiraju svoje pozicije i povuku svoje novce pa da bitcoin propadne. Možda bi onda nastala neka stvarno nova generacija financijske tehnologije koja bi ispunila obećanja koje je postojeći kripto svijet iznevjerio.