Zanimljiva je to taktika. Kako je Google sve veći tako je ono don't be evil sve teže ispoštovati. U 2009. su izgleda odlučili da neće povećati public evil indeks već su odlučili povećati unreliability i blunder indeks. Tko će raspravljati o tome da li je Google zao ili dobar kad je sve očitije da je nepouzdan i sklon glupim greškama?!
Eh da, ne radi samo web sučelje, POP i IMAP i dalje rade bez problema. Ali 95% ljudi (a možda i više) Gmail koriste samo preko web sučelja i ne koriste IMAP ili POP pristup preko nekog e-mail klijenta. U ovoj kriznoj situaciji to njima najvjerojatnije neće pomoći jer (a) nisu aktivirali POP ili IMAP pristup za svoje korisnički račun (b) ne znaju onih par osnovnih podataka koje treba unijeti u postavke e-mail klijenta. Njima za domaću zadaću (koju mogu napraviti tek kad se web Gmail digne) dajem zadatak da aktiviraju IMAP pristup i da nauče kako da se definiraju postavke za njega (na web Gmailu imaju detaljnje upute za većinu klijenata, ali jasno, sad ne mogu do njega). Klijenti na mobilnim uređajima obično znaju sami sve namjestiti pa je dovoljno samo odabrati servis te unijeti korisničko ime i zaporku.
U cijeloj toj priči meni je zanimljiviji jedan drugi detalj. Twitter. Ako na njemu potražite da li se spominju pojmovi gmail i down ili gmail i dead sve će vam biti jasno. To nas dovodi do jedne nove procedure koja će zacijelo ući u upute za korisničku službu novog SaaS i oblačnog doba. Ako vas nazove korisnik i kaže da nešto ne radi, najprije na Twitteru morate provjeriti da li se to događa i drugima. Ukoliko drugi ne spominju taj problem onda je očito da je problem na klijentu ili u vezi između klijenta i web aplikacije. Jasno to pravilo vrijedi samo za aplikacije s velikim brojem korisnika.
Ovo je ujedno i upozorenje korisnicima online aplikacija kako kritične poslovne aplikacije trebaju imati i offline inačicu kritičnih funkcionalnosti.
Srećom, Gmail help je ipak dostupan (http://mail.google.com/support/bin/topic.py?topic=12913).