Python je idealan programski jezik za početnike u programiranju jer omogućuje brzo postizanje rezultata, a početnici dobivaju motivaciju kad vide da njihov rad daje konkretne rezultate. Bilo bi puno bolje kad bi Python zamijenio prastari Pascal koji se i dalje uveliko koristi u školama, ali i na fakultetima. Ali većina predavača i profesora i dalje drvi po svojem. Velika većina onih, koji uče programiranje po školama i fakultetima, neće postati programeri i zato je Python idealan jer će im njegovo poznavanje omogućiti da ponekad napišu poneku liniju koda koje će im riješiti njihov problem. Python je univerzalan, može poslužiti u administriranju sustava, izradi web aplikacija, izradi klasičnih desktop aplikacija, programiranju igara, skriptiranju raznih programa i još mnogo čemu...sve to omogućavaju i drugi programski jezici, ali ne na tako jednostavan način. Python je pravi švicarski nožić među programskim jezicima. Ali iako je idealan za početnike, Python ponajviše koriste iskusni programeri.
Povod za ovaj post je stranica ShowMeDo na kojoj se nalazi hrpa edukativnih video materijala od kojih je većina vezana uz Python i uglavnom su namijenjeni početnicima. Ostalim tutorialima tema je Java, Linux, Ruby, Blender, a ima i različitih praktičnih materijala. Otkrio sam i nekoliko zanimljivih projekata.
RUR-PLE je zanimljiv okoliš namijenjen učenju programiranja u Pythonu, ali prvenstveno namijenjen klincima.
VPython omogućava jednostavan uvod u 3D programiranje i simulaciju osnovnih fizičkih zakona.
OpenStreetMap je zanimljiv projekt izrade uličnih mapa, a dodavanje novog sadržaja je vrlo jednostavno.
Tutoriali pokrivaju i različita razvojna okruženja i biblioteke (PyDev, SPE, wxPython, TurboGears, Wing IDE, pyGame).
Na webu ima cijeli niz slobodno dostupnih knjiga i materijala koje vam mogu poslužiti za upoznavanje s Pythonom.
Python dokumentacija ima vrlo dobar tutorial, ali on je namijenjen onima koji poznaju osnove programiranja.
Za potupne početnike je prikladnija How to Think Like a Computer Scientist Learning with Python.
Dave Kuhlman je napisao dva dokumenta (101, 201) za samostalno učenje.
Malo naprednijima dobro će doći The Standard Python Library.
Sve navedeno je na engleskom jeziku, domaćih tekstova o Pythonu ima vrlo malo, ali polako se počinje koristiti i na domaćim fakultetima.
Bilo je par inicijativa da se pokrene domaća Django grupa, ali smatram da bi bilo bolje da se pokrene site koji bi se bavio Pythonom u svim pojavnim oblicima i za sve kategorije korisnika. A unutar njega moble bi se formirati interesne skupine, kako za Django tako i za sve ostalo...
Mda, i ja već neko vrijeme drvim da bi Python trebao zamijeniti i Basic i Pascal u školama, ali džaba - zar misliš da bi se ovi silni nastavnici tehničkog i informatike mogli prešaltati na novi jezik? ;)