I službeno je izašao novi IE7 pa sam provjerio kako se u njemu ponašaju web aplikacije na kojima radim. Prvi brzinski test po svim stranicama nije otkrio nijednu anomaliju, osim...3rd party kontrola, koja se koristi kao RTF editor, više nije radila. Odmah sam naslutio u čemu je problem i to se pokazalo točnim. U kodu se detektira naziv preglednika, umjesto funkcionalnosti, kako neki picajzlasti web developeri predlažu. Tako se događa da izlaskom novih preglednika web aplikacije prestaju raditi, iako se te aplikacije, u pravilu, bolje osjećaju u novim preglednicima. S jedne strane je ta taktika razumljiva kod FreeTextBox-a jer oni pružaju podršku samo za preglednike koje su provjerili, pa najvjerojatnije na popis stavljaju provjereno, ali nipošto nije preporučljiva za vulgaris web stranice koje ionako ne koriste nikakve napredne mogućnosti.
Tako vi dođete sa svojim lijepim, novim preglednikom, s kojega se još ni para od kompajlera nije razišla, na stranicu koja izgleda kao tipična web stranica iz prošlog vijeka, i tamo vas dočeka poruka koja kaže da ne možete vidjeti njezin bajni sadržaj jer imate zastarjeli preglednik. Sva sreća da takve stranice ionako više nitko ne posjećuje jer je više nego sigurno da nemaju rss feed, a poznato je da danas svi putevi idu preko njega. ;-)
Danas čitam o IE7, i sa razočarenjem saznajem da je pao na ispitu. Tema: Acid2.
Test je postao standard za proveru CSS kompatibilnosti nije položen. Opera, Firefox ispunjavaju kriterijume (možda po nekad sa malim anomalijama zavisno da li je starija i najnovija verzija korišćena).
Ali su kod IE7 veliki propusti. I opet jadni web developeri mogu da testiraju na svakom browser-u da li sve izgleda kako treba.
A inače od funkcija, sve već viđeno. Inovatinvost im nije jača strana ljudima iz Redmonda.