CARNetova korisnička konferencija ima svoju web stranicu. Oni koji malo pažljivije prate različite JavaScript biblioteke odmah će prepoznati MooTools i Mocha UI. To je poprilično zgodna kombinacija, i ja sam koristim MooTools (u slučajevima kad mi je ExtJS overkill), ali u ovom slučaju ne odobravam njihovu upotrebu na način kako je to napravio autor stranice. Problem je u tome što je sadržaj stranice nedostupan onim preglednicima koji ne mogu izvršavati JavaScript i nemaju podršku za canvas. Stranica je problematična i za tražilice koji će indeksirati samo početnu stranicu.
Mocha UI i slična rješenja dobar su izbor za web aplikacije, ali ne i za klasične web stranice kod kojih je važno da njihov sadržaj mogu indeksirati tražilice i da su pristupačne najširoj skupini korisnika.
Bilo bi dobro kad bi za web stranice naših državnih i javnih institucija postojala pravila koja bi se obavezno morala poštovati. Npr. Švedska ima dokument Swedish National Guidelines for Public Sector Websites koji odlično obrađuje navedenu tematiku. Upute i savjeti iz tog dokumenta primjenljivi su i upotrebljivi za sve web stranice, a ne samo za državni i javni sektor.
Slika uz ovaj tekst pokazuje kako izgleda početna stranica Portala Javne Nabave ukoliko imate uključen flash blocker i ilustrira ono što vidi tražilica kad dođe na tu stranicu. Ništa. Uvodna stranica u flashu i navigacija u flashu su velike boljke od koje boluju brojne državne stranice.
Čovjek bi očekivao da se nekakve smjernice poput švedskih pojave na stranicama e-Hrvatska, ali tamo sve vrvi od akcijskih planova, strategija i studija. Premalo konkretnih (i korisnih) stvari.
Zapravo e-Hrvatska i ima "smjernice" za izradu stranica. Preuzeto sa stranica e-Hrvatske:
Žalosno je međutim što i same stranice sa kojih je ovaj tekst preuzet koriste tablice za layout, o čemu WCAG 1.0 također govori: "Tablice bi se trebale koristiti za prikaz tabelarnih informacija (tablice podataka), a inače bi se trebale izbjegavati, jer bitno otežavaju rad ekranskim čitačima.".