Prije par mjeseci, pokušavajući pogoditi što bi se moglo dogoditi u ovoj godini, napisao sam...
Webu će se početi događati teški klijenti, bogate aplikacije (povratak Java appleta?), ali prvenstveno za Intranet/namjenska rješenja.
OpenLaszlo je već tu neko vrijeme, ali nitko ne zna za njega, Adobe je predstavio Apollo, Microsoft je flešao sa Silverlightom, a sada je i Sun dokaskao na bojište s nečim što se zove JavaFX. JavaFX je zapravo F3 koji sam već spominjao, a izgleda da Project Flair nema veze s time i da je to nešto što je ipak povezano s JavaScriptom.
Iako se možda čini da su ta rješenja međusobna konkurencija ipak je jedno jasno, oni imaju zajedničkog neprijatelja: AJAX. Dinamički html i JavaScript su prekomplicirani i teško razumljivi prosječnim desktop developerima. Oni traže jednostavnije razvojno okruženje i poništavanje nekih nedostataka http protokola.
Što će se dogoditi? Rani usvojitelji navedenih rješenja najvjerojatnije će biti oni korisnici koji i inače koriste druga rješenja navedenih tvrtki. Čini mi se da će najlakši prijelaz pri tome imati Apollo korisnici jer mogu zadržati stare navike i uz najmanje muke početi proizvoditi aplikacije u novom okruženju. Silverlight će prigrliti Microsoft korisnici, ali samo rane ptice i sve do izlaska novog Visual Studia neće biti masovnijeg korištenja. Microsoft ni ne računa na to, jer da smatraju Silverlight jakim adutom u ovom trenutku, zacijelo bi ga koristili za novi Hotmail, to bi bila idealna promocija. Nedostatak Silverlighta je nemogućnost offline rada, ali ukoliko korisnici budu dovoljno glasni, a konkurenti agilni, moglo bi i toga biti u konačnoj inačici ili u prvom SP-u. JavaFX mi djeluje kao najtvrđi orah za korisnike, s nekako najmanje šanse za uspjeh, a F3 princip bi mogao prije doživjeti trenutak slave u nekom JavaScript toolkitu/biblioteci.
Hoće li AJAX brzo propasti pred navalom teških klijenata? Neće. AJAX developeri su vrlo agilni, samo je pitanje trenutka kada će netko napraviti simbiozu nekog dobrog toolkita (kao što je Ext JS) i serverske tehnologije te napraviti RAD alat za jednostavniji i brži razvoj web aplikacija. Ili barem neko jednostavnije okruženje. Predviđaju mu smrt, ali AJAX još nije došao ni do svojeg vrhunca. Tek nas očekuje cijeli niz aplikacija kao što je Wayki.
I ne morate se pribojavati za html. Preživio je on već slične pokušaje ubojstva. Ali o tome neki drugi put...
Pre nego što počeno ozbiljno da razmišljamo o JavaScriptu kao tehnologiji za razvoj stvarno bogatih aplikacija zasnovanih na nekom glomaznom HTML/CSS/JS toolkitu browseri treba da porade na svojim JS interpreterima (Mozilla radi na tome, ne znam za ostale igrače). Na primer, 400KB koliko je težak pun ExtJS osetno smanji performanse browsera (stranica sporije reaguje na hover, JS se sporije izvršava itd). Mašina je trenutno najjači iMac sa Core2Duo procesorom i 1GB DDR2 memorije. Šta će se dešavati sa prosečnim kancelarijskim mašinama?
HTML, JS, CSS je široko podržan i otvoren tako da ga neće zameniti nikakvih bogati klijenti još dosta vremena.