Ovih dana je dosta žamora izazvao novi web Vlade Republike Hrvatske. Stoji činjenica da je novo ruho oku ugodnije i malo više na tragu suvremenih trendova u razvoju web stranica. Ako ih usporedite s web stranicama nekih drugih, okolnih vlada onda vrlo lako možete zaključiti da su vlada.hr stranice među ljepšima i modernijima. O usporedbi sadržaja i korisnosti ne mogu govoriti bez detaljne analize za što nemam vremena.
A onda dalje slijedi priča iz Hrvatske...mnogima je za oko zapeo podatak o cijeni koja je ispod magične granice od 200.000 kn pa nije bilo potrebe za raspisivanjem javnog natječaja. Posao je dobila tvrtka Neomedia, koja očito ima jako puno posla, tako da ni vlastite stranice nije uspjela urediti u prošlih 5 godina. Izgleda da njima takva vrste prezentacije ne treba jer imaju efikasniji način za dobivanje poslova. Detalje o pozivnom natječaju i konkurenciji koju je imala Neomedia donosi business.hr (koji, koristim ovu priliku da to opet ponovim, ima katastrofalno redizajnirane web stranice).
Iako se mnogima čini da je navedena cifra prevelika za obavljeni posao (između ostalih o tome jamra i Zombix), oni koji se profesionalno bave tim poslom (tu se ne ubrajaju priučeni webmajstori koji rade stranice za 100 kn, takvi bi za navedenu cifru napravili stranice za sve svjetske vlade) znaju koliko treba posla i truda za takve stranice i slažu se da je cifra u granicama normale. Hrvoje Budin (direktor Neomedije) tvrdi da to bio posao od 4 mjeseca za tim od 12 stručnjaka. Ako još uzmemo u obzir da je u cijenu uključeno i održavanje stranica slijedećih godinu dana, onda je definitivno da su ti stručnjaci premalo plaćeni. Ili to oni rade na polu-dobrovoljnoj bazi jer se radi o Vladi? Da je posao bio za oteliti se, možemo naslutiti iz Hrvojeve izjave da su sve podatke unosili ručno, a nisu ih prenosili iz postojeće baze. To djeluje pomalo nevjerojatno jer iSite (na kojem se dosad vrtio stari web) podatke drži u bazi i svaki prosječan programer bi sklepao nekakav program za poluinteligentno prepisivanje podataka. Najvjerojatnije su radili copy&paste članaka iz starog administracijskog sučelja kontrolirajući pri tome da se možda ne bi provukla kakva nepodobna rečenica koja bi mogla uprljati Njegov lik i djelo.
Neki znatiželjnici su zavirili i u izvorni kod stranice i pri tome otkrili da se ona vrti na eZ Publish platformi. Jednostavnim logičkim operacijama došlo se do pravog izvođača. U razotkrivajući thread javio se i Hrvoje koji je potvrdio da je projekt izveden zahvaljujući strateškom partnerstvu Neomedije i Netgena. Čudi me zašto Netgen tako značajnu referencu nije stavio na svoju referentnu listu?! Zar se srame tog posla i tog partnerstva? Ili je ovdje riječ o klasičnom partnerstvu u Hrvata gdje jedna podobna tvrtka dobije posao, a onda za dosta manji iznos taj posao odradi druga tvrtka?
Hrvoje se pohvalio i svojim interesom za open source, s time kako su istisnuli Microsoft s dva mjesta i najavio hrpu novih open source projekata. Izgleda da će biti još pozivnih natječaja za državne webove na kojima će se Neomedija takmičiti s tvrtkama kao što su Pekarnica kod Pere, Mi samo vegetiramo, DOS je zakon i Zabludjeli u IT.
Što je potaknulo Neomediju da se opredijeli za open source? Činjenica da odrađuje poslove za Vladu koja sluša Europsku Uniju i njezine preporuke. Neka sredstva iz predpristupnih fondova neće biti moguće dobiti bez dokazanog korištenja slobodnog koda. FLOSS je ovdje samo alibi, nužno zlo. Što mislite, da li će se te tvrtke, koje dobivaju unosne poslove za vladu i obavljaju ih uz pomoć open source programa, odužiti open source zajednici? Da li će zajednica imati kakvu korist od toga? Čisto sumnjam. Osim ukoliko ta zločesta EU opet ne donese nekakvu zločestu preporuku...
Forsiranje FLOSS-a pd strane Europske unije stetno ce se odraziti na industriju softvera u Europi. Amerika je tu puno pametnija... oni su lekciju naucili - ako zelis podrzati neku industrijsku granu, tada ne mozes propagirati da bi proizvodi koje ta grana proizvodi trebali kostati nula kuna. Simple as that!